Nekilnojamojo turto vertinimo paslaugos: ką reikėtų žinoti?

Nekilnojamojo turto vertinimas labai svarbus etapas pirkimo ir pardavimo sandoriuose ar kitose situacijose. Pirmą kartą su tokiomis paslaugomis susidūrę žmonės, nežino, kaip išsirinkti patikimą vertintoją ir netgi nuo ko pradėti ieškoti. Kad nekilnojamojo turto vertinimo paslaugos patenkintų Jūsų lūkesčius, būtų atliktos laiku ir kokybiškai, verta iš anksto pasidomėti, kokios tai paslaugos ir ką būtų verta apie jas žinoti.

Kada reikalingas vertinimas?

Nekilnojamojo turto vertinimas gali būti reikalingas įvairiais atvejais. Vienas dažniausių – perkant ir parduodant turtą. Pavyzdžiui, kai ieškote būsto, verta žinoti, ar pardavėjo prašoma suma yra adekvati ir teisinga. Tuomet yra samdomas vertintojas, kuris ir nustato realią turto vertę. Taip pat vertinimas reikalingas ir parduodant turtą. Tokiu atveju vertintojas nustato kainą ir pardavėjas gali tiksliai žinoti, kiek vertas jo turtas ir kiek prašyti jį parduodant.

Taip pat vertinimas gali būti atliekamas perleidžiant turtą. Pavyzdžiui, kai turtas paveldimas. Arba kai turtas buvo paveldėtas anksčiau, o vėliau jį norima parduoti. Tokiu atveju dažniausiai užsakomas retrospektyvinis turto vertinimas, kuris gali pasakyti, kiek turtas kainavo kai buvo paveldėtas.

Kaip atliekamas vertinimas?

Nekilnojamojo turto vertinimo paslaugos turi būti atliekamos kruopščiai ir profesionaliai. Tik taip bus galima tiksliai nustatyti turto vertę. Turto vertė apskaičiuojama atsižvelgiant į tam tikrus kriterijus. Labai svarbu yra vieta, kurioje yra turtas, nes skirtinguose Lietuvos regionuose turto kainos yra skirtingos. Taip pat svarbu yra statybos užbaigimo metai. Vertintojas, ruošdamas ataskaitą, taip pat įvertins ir tai, kokios medžiagos buvo naudotos statant turtą bei kokie šildymo sprendimai pritaikyti namuose. O vienas svarbiausių kriterijų – kokiomis kainomis pastaruoju metu netoliese buvo parduoti panašūs objektai. Visa tai įvertinus, nustatoma preliminari reali turto vertė.

Kaip išsirinkti vertintoją?

Kai reikalingas turto vertinimas, labai svarbu pasirinkti patikimą specialistą. Lietuvoje yra nemažai turto vertinimo agentūrų, todėl nekilnojamojo turto vertinimo paslaugos yra prieinamos kiekviename mieste. Rinkitės pagal tai, ar vertintojas iš tiesų teikia Jums reikalingo tipo vertinimą. Atsižvelkite į tai, kaip ilgai vertintojas jau teikia paslaugas. Kuo daugiau patirties – tuo daugiau žinių. Ir nepamirškite pasidomėti, kokie yra buvusių klientų atsiliepimai. Atsižvelgus į šiuos kriterijus, bus daug lengviau išsirinkti patikimą ir profesionaliai dirbantį vertintoją.