Rekuperatorius

Kaip pasirinkti rekuperatorių namui?

Rekuperatorius yra vienas iš svarbiausių efektyvios vėdinimo sistemos elementų, todėl jį reikėtų rinktis labai atsakingai. Geriausia tai daryti pasitelkiant profesionalų konsultaciją, kurie atsižvelgdami į jūsų individualius poreikius ne tik patars, bet ir tiksliai apskaičiuos, koks rekuperatorius jums reikalingas.

Kaip apskaičiuoti oro apykaitos poreikį?

Čia pateiksime STR reglamente numatytas rekomenduojamas skaitines oro apykaitos reikšmes patalpos plotui arba asmeniui, kurios atitinkamai siekia:

  • 2,5 m3/h vienam m2 – miegamajame,
  • 1,8 m3/h vienam m2 – svetainėje,

arba

  • 14,4 m3/h asmeniui.

Daugelis mano, kad pakanka žinoti šias reikšmes, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad tai iš tiesų yra tik minimaliausios normos, kurių nereikėtų laikyti absoliučiomis. Skaičiuojant šviežio oro poreikį kiekvienoje patalpoje, vertėtų paskaičiavimus atlikti abiem atvejais ir pasirinkti tą, kurio reikšmė yra didesnė. Taip užtikrinsite geriausius savo poreikius.

Taip pat reikalinga atkreipti dėmesį ir į nustatytą ištraukiamo (pašalinamo) oro kiekį, kuris taip pat numatytas reglamente. Svarbu, kad ištraukiamo ir paduodamo oro kiekis būtų panašus. Tuo atveju, kai to nėra, būtina subalansuoti ir, jeigu reikia, numatyti papildomą pratekėjimą, pavyzdžiui, į didžiausio oro poreikio patalpą – svetainę ar pan.

Ar pakanka remtis skaičiavimais renkantis rekuperatorių?

Kai jau apskaičiavote oro apykaitos poreikius, reikia pasirinkti tinkamą rekuperatorių. Specialistai visuomet rekomenduoja rinktis kiek našesnį įrenginį nei numatytos skaitinės reikšmės. Nuo rekuperatoriaus pasirinkimo priklausys, kokio šviežumo orą turėsite namuose. Jeigu pakanka tiek, kiek numato minimalūs normatyvai, tuomet galite rinktis rekuperatorių atsižvelgdami į tai.

Kita vertus neužmirškite, kad gamintojo skaičiavimai atliekami pasitelkiant laboratorinius modeliavimo principus, o ne realią situaciją. Priklausomai nuo rekuperatoriaus tipo, kai kurių iš jų efektyvumas priklauso taip pat ir nuo lauko temperatūros. Tai yra dar viena priežastis, kodėl reikėtų rinktis bent 30 % didesnio našumo įrenginį nei apskaičiavote.

Kokie yra didesnio našumo rekuperatoriaus privalumai?

Didesnio našumo rekuperatorius tinkamai jį eksploatuojant paprastai tarnauja ilgiau, kadangi varikliai neišnaudoja maksimalių apsukų. Taip pat didesnio našumo įrenginys pasižymi didesniu šilumokaičiu ir tylesniu veikimu, kadangi jis neveikia maksimaliu pajėgumu.