Jums besikreipiant į odontologą dėl dantų balinimo ar plombavimo, kiekvienu konkrečiu atveju bus parenkami individualūs gydymo metodai. Dažniausiai, kai priekiniai dantys sugedę ar negražios formos, netinkamos spalvos, gali tekti rinktis vieną minėtų procedūrų. Beje, ne visada galima iš anksto tiksliai nusakyti būsimą rezultatą. Prieš pradedant darbą ir dirbant konsultuojamasi su pacientu – jis pats gali stebėti, kaip ir kurlink keičiasi jo dantų forma, dydis, spalva.
Estetinis plombavimas ar protezavimas?
Kai kuriais atvejais, gydant pavienius dantis, tą pačią problema galima išspręsti keliais būdais. Pavyzdžiui, dančiui galima pritaikyti užklotą arba, užplombavus, protezuoti. Jeigu bus pasirinktas pastarasis variantas, dantis bus nušlifuotas ir jam pritaikyta karūnėlė. Šiuo atveju bus sunaikintas emalio barjeras, nutrauktas danties ryšys su aplinka ir seilėmis, medžiagų apykaita danties kietuosiuose audiniuose sulėtės. Tuo tarpu pasirinkus užklotą, bus išlaikyta danties forma, dydis ir funkcija. Medicininė literatūra rekomenduoja užklotus naudoti tais atvejais, kai dantis yra gydytas endodontiškai arba kai yra didelė kariozinė erdvė. Žinoma, užklotai pritaikomi ne visada. Jie tinka, kai dar likę pakankamai danties audinių. Toliau pakalbėsime smulkiau apie įklotų ir užklotų dantims privalumus.
Danties įkloto ar užkloto privalumai
Vienas krūminių dantų estetinio plombavimo būdų – vadinamasis įklotų ir užklotų gaminimo metodas. Nuo įprasto būdo, kai plomba daroma gydytojo kabinete, šis metodas skinasi tuo, kad plomba gaminama laboratorijoje. Įkloto ar užkloto gaminimas brangesnis, bet turi savų privalumų. Pavyzdžiui, taip pagaminta plomba labiau sutvirtina dantį. Šviesoje kietėjančios plombos, naudojamos estetiniam plombavimui, polimerizacijos metu kietėja ir šiek tiek susitraukia. Ilgainiui tarp danties ir plombos atsiranda mikroplyšys ir per jį į dantį gali patekti infekcija, vystytis antrinis kariesas.
Tuo tarpu gaminant įklotą ar užklotą plombinės medžiagos susitraukimas vyksta ant modelio ir tik tada dantys ruošiami cementavimui. Susitraukimas, atsiradęs polimerizacijos metu, kompensuojamas cemento pagalba. Be to, laboratorijoje lengviau pagaminti gražų įklotą, kas ne visada pavyksta plombuojant tiesiogiai burnoje. Svarbu ir tai, kad plombavimo medžiaga, polimerizuojama ant modelio laboratorijoje, būna kietesnė, nei tai darant paciento burnoje, o taip pat išsprendžiama dar viena labai svarbi problema – tarpdantinių kontaktų atstatymas ir puiki marginalinė adaptacija. Dar vienas įkloto ar užkloto metodo privalumas: jei krūminis dantis silpnas (ypač po endodontinio gydymo) restauracijai naudojami įklotai ar užklotai geriau apsaugo dantį nuo lūžimo. Tuo tarpu plombuojant įprastu būdu, išlieka tikimybė, kad dantis vėliau vis tiek nulūš.
Dantų balinimas
Dantų balinimas – viena stomatologinių procedūrų, kuria naudojasi norintys, kad jų dantys gražiau atrodytų. Ak, kad galėtume stulbinti aplinkinius sniego baltumo šypsena… Tačiau joks balinimas nepadarys stebuklo – po procedūros dantys, deja, pašviesėja tik numeriu-pusantro-dviem, vertinant pagal specialias stomatologines spalvų skales (beje, fiziologiškai mūsų, europiečių, dantų spalva yra gelsvo atspalvio). Atkreipkite dėmesį – plombos nepasiduoda balinimui. Tad jeigu yra plombuotų priekinių dantų, po balinimo kurso turėtume keisti ir plombas. Tai dar ne viskas! Buvusi dantų spalva atsinaujina po pusės-vienerių metų. Tada – vėl balinimas, plombų keitimas… Taip šis „malonumas“ tampa gyvenimo būdu. Be to, kartais nuo balinimo medžiagų, į kurių sudėtį įeina rūgštys, kuriam laikui gali atsirasti padidėjęs dantų jautrumas. O tie, kurie vis dėlto nori pasinaudoti šia procedūra, turėtų pasitarti su savo gydytoju stomatologu, kuris kiekvienu konkrečiu atveju smulkiau galės paaiškinti apie balinimą, jo rezultatus. Nereikėtų pamiršti, kad ši procedūra taip pat kainuoja.
Daugiau informacijos apie procedūras čia: https://sypsenosakademija.lt/dantu-gydymas/