Pagrindiniai vitaminai ir papildai sveikam regėjimui

Sveikas regėjimas yra labai svarbus bendrai gerovei. Nors subalansuota mityba ir reguliari akių priežiūra yra labai svarbūs, akių sveikatą gali palaikyti tam tikri vitaminai ir papildai. Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindines maistines medžiagas, rekomenduojamas sveikam regėjimui skatinti ir išsaugoti.

Vitaminas A

Vitaminas A padeda gamintis rodopsinui – pigmentui, kuris yra labai svarbus silpno apšvietimo ir naktiniam matymui. Jis taip pat padeda palaikyti skaidrią rageną. Maisto šaltiniai, kuriuose gausu vitamino A, yra morkos, saldžiosios bulvės, špinatai ir žuvų taukai.

Vitaminas C

Vitaminas C yra antioksidantas, kovojantis su oksidaciniu stresu, kuris gali sukelti su amžiumi susijusią geltonosios dėmės degeneraciją (AMD) ir kataraktą. Citrusiniai vaisiai, braškės, paprikos ir brokoliai yra puikūs vitamino C šaltiniai.

Vitaminas E

Vitaminas E yra antioksidantas, kuris apsaugo akis nuo laisvųjų radikalų daromos žalos. Jis gali sumažinti kataraktos ir AMD riziką. Riešutai, sėklos, augaliniai aliejai ir špinatai yra geri vitamino E šaltiniai.

Cinkas

Cinkas skatina vitamino A pernešimą į tinklainę ir padeda gaminti apsauginį pigmentą melaniną. Jis naudingas mažinant pažengusios AMD ir naktinio aklumo riziką. Cinko gausu austrėse, jautienoje, paukštienoje ir praturtintuose grūduose.

Omega-3 riebalų rūgštys

Omega-3 riebalų rūgštys, ypač DHA, yra labai svarbios akių sveikatai. Jos padeda sumažinti akių sausumo ir AMD riziką. Šaltųjų vandenų žuvys, tokios kaip lašiša, tunas ir sardinės, taip pat linų sėmenys ir graikiniai riešutai yra puikūs omega-3 riebalų rūgščių šaltiniai.

Gerai suderinta mityba, papildyta svarbiausiais vitaminais ir maisto papildais, gali skatinti ir išsaugoti sveiką regėjimą. Vitaminai A, C ir E, cinkas ir omega-3 riebalų rūgštys yra naudingi akių sveikatai. Tačiau prieš pradedant vartoti bet kokius naujus maisto papildus svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu optikoje. Reguliarus akių tikrinimas ir sveikos gyvensenos įpročiai, pavyzdžiui, kuo mažiau laiko praleidžiant prie ekrano ir saugant akis nuo ultravioletinių spindulių, taip pat labai svarbūs siekiant išsaugoti ilgalaikę regėjimo sveikatą.