Galbūt nusprendėte atnaujinti vonios kambarį, o gal pradedate pirmuosius įrengimo darbus? Bet kuriuo atveju gyvatukai (rankšluosčių džiovintuvai) ir jų pasirinkimas gali sukelti nemažai klausimų. Tinkamą įrangą išsirinksite kur kas greičiau ir paprasčiau, jei vadovausitės vos trimis ekspertų patarimais, padėsiančiais nepasimesti gausioje gyvatukų pasiūloje.
1. Gyvatukų tipai
Gyvatukai visų pirma skirstomi į tris pagrindine kategorijas: vandeninius, elektrinius ir kombinuoto šildymo džiovintuvus.
Vandeniniai gyvatukai, priklausomai nuo situacijos, gali būti jungiami prie centralizuotos arba individualios šildymo sistemos. Paprastai centralizuota šildymo sistema yra senuose daugiabučiuose, o individuali – uždara – šildymo sistema yra nesujungta su miesto karšto vandens cirkuliacine sistema.
Elektriniai gyvatukai jungiami į elektros lizdą. Tai itin patogus sprendimas, kadangi tokius gyvatukus galima reguliuoti rankiniu būdu. Šie džiovintuvai yra gana nebrangūs ir lengvai pritaikomi, tačiau reikėtų žinoti, kad paprastai jie nebūna labai galingi, be to, tenka susitaikyti su didesnėmis elektros išlaidomis.
Kombinuoti gyvatukai vertinami dėl savo praktiškumo. Žiemos metu jie jungiami prie šildymo sistemos, o vasarą naudoja elektrą. Kombinuoti gyvatukai gali būti naudojami ir vien tik kaip elektriniai rankšluosčių džiovintuvai. Iš kitos pusės, tai gana brangus ir sudėtingiau montuojamas sprendimas.
2. Gyvatukai ir jų gamybinės medžiagos
Vonios gyvatukai gali būti gaminami iš įvairių medžiagų, pvz., cinkuoto plieno vamzdžių, nerūdijančio plieno, žalvario, vario. Tiesa, pastarosios dvi yra priskiriamos brangesnių medžiagų tipui, todėl tikėtina, kad toks gyvatukas kainuos brangiau. Paprastai rankšluosčių džiovintuvams naudojamas cinkuotas plieno vamzdis arba nerūdijantis plienas. Šiuo atveju nerūdijantis plienas reikalaus kiek didesnių investicijų, kadangi pati medžiaga yra atsparesnė korozijai. Tiesa, nerūdijantis plienas negali pasigirti spalvų įvairove, kai variniai ir cinkuoti džiovintuvai gali būti dažomi ir prisitaikomi prie išrankiausio pirkėjo poreikių.
3. Gyvatuko galia
Jei gyvatukas yra keičiamas, visuomet rekomenduojama rinktis tos pačios galios įrangą. Tai ypatingai aktualu tuomet, jei gyvenate daugiabutyje, kuriame gyvatukai prijungti prie recirkuliacinės šildymo sistemos. Montuodami didesnės galios gyvatuką darysite žalą kaimynams, be to, apie atliekamus darbus būtina pranešti namo administratoriui.
Jei planuojate nuosavo namo vonios kambario šildymą, gyvatuko galia paprastai skaičiuojama turint omenyje, kad 1 kv. m. yra lygus 100 W. Tai yra, jei patalpa yra 4,5 kv. m. ploto, skaičiuojama, kad rankšluosčio džiovintuvo galia turėtų būti apie 450 W.