Dėl ko kreipiamasi į endokrinologus?

Žmogaus endokrininė sistema yra atsakinga už hormonų funkcionavimą – jų išskyrimą į kraują. Tai labai svarbi sistema, užtikrinanti viso organizmo veiklą. Labai svarbu žinoti, kad visos endokrininės sistemos liaukų funkcijos yra susijusios tarpusavyje, todėl vienos iš jų funkcijos sutrikimas visuomet turi įtakos kitoms funkcijoms.

Endokrinologai Šiauliuose, kaip ir kituose miestuose, konsultuoja ir gydo įvairaus amžiaus pacientus, susiduriančius su endokrininėmis ligomis. Priežasčių, dėl ko žmonės kreipiasi į endokrinologus, yra pačių įvairiausių. Tačiau viena iš dažnesnių – išsitirti skydliaukę. Visiems turbūt geriausiai žinoma endokrininė liga – skydliaukės veiklos sutrikimas. Šis organas žmogaus organizme reguliuoja bene visas gyvybines funkcijas, todėl sutrikus skydliaukės veiklai, pakinta ne tik žmogaus savijauta, bet ir išvaizda. Vaikus ir suaugusius konsultuojantys endokrinologai Šiauliuose įvardija, kad viena iš dažnesnių ligų yra skydliaukės veiklos sutrikimai: padidėjusi arba sulėtėjusi šio organo veikla. Skydliaukės veiklos sutrikimus dažnai signalizuoja žymus svorio padidėjimas be svarios priežasties, nuovargis, stiprus plaukų slinkimas, nagų skilinėjimas ar net vaisingumo sutrikimas – negalėjimas susilaukti vaikų. Tačiau skydliaukė nėra vienintelė, sąlygojanti endokrinines ligas.

Kita gana dažnai pasitaikanti endokrininė liga, kurią nurodė kalbinti endokrinologai Šiauliuose – cukrinis diabetas. Šią ligą sąlygoja kasos hormono insulino trūkumas. Cukrinis diabetas yra autoimuninė liga, kuri gali būti paveldima arba gali būti susergama bet kokiame amžiuje dėl angliavandenių apykaitos sutrikimų. Yra išskiriami keli cukrinio diabeto tipai. Pagrindiniai požymiai, kuriuos pastebėję pacientai kreipiasi į specialistus yra padidėjęs troškulys, svorio mažėjimas be priežasties, nuovargis ir nuolatinis silpnumas, net pykinimas.

Esant ūminiam I tipo cukriniam diabetui ypatingai svarbu laiku užtikrinti gydymą, nes ligos progresavimas gali iššaukti būtent šiai ligai būdingą diabetinę komą. Ši komplikacija gali atsirasti taip pat nepastebėjus ar tinkamai negydant II tipo cukrinio diabeto. O laiku nesuteikus pagalbos žmogus gali net mirti.