Muilo gamyba namuose

Paskutiniu metu itin išpopuliarėjo natūrali kosmetika, natūralios priemonės namams valyti, vis daugiau skiriama dėmesio kuo mažiau apdirbtam maistui. Tai nestebina, mat vis didėjant aplinkos užterštumui, žmogus nori sau susikurti, kuo įmanoma švaresnę bei natūralesnę aplinką. Vienas iš daugiausiai naudojamų kasdienių priemonių – muilas, kuris tikrai randamas kiekvienuose namuose, tad vis daugiau dėmesio skiriama jo sudėčiai. Šį kartą norime supažindinti su muilo gamyba namuose.

 

Muilo atsiradimo istorija

 

Europoje muilas, kaip kasdienės higienos priemonė, išpopuliarėjo tik XIII amžiuje, pirmiausiai Anglijoje ir Prancūzijoje. Iki tol muilas nebuvo plačiai naudojamas, nors rašytiniuose istorijos šaltiniuose pirmosios žinios apie jį siekia dar I-II amžius, tiesa, pirmiausiai jis buvo naudojamas tik gydytojų, kaip organizmo valymo priemonė, ir tik gerokai vėliau išpopuliarėjo tarp žmonių, kaip kasdienei higienai skirta priemonė.

 

II amžiuje sukurtame muilo gaminimo recepte buvo naudojamos tik išskirtinai natūralios priemonės, kurios užtikrino ne tik žmogaus higieną, bet ir suteikė papildomos naudos odai. Muilo pagrindiniai sudėtiniai komponentai buvo: augaliniai aliejai, kurie ne tik minkština odą, bet ir saugo jos epidermį, natrio druskos, jūros dumbliai bei bičių vaškas. Toks muilas užtikrino švaros palaikymą, greitino žaizdų gijimą, drėkino odą. Žinoma, bėgant amžiams, prasidėjus pramonės perversmui, muilo gamybos procesas bei jo sudėtis itin stipriai pasikeitė, buvo naudojama vis daugiau cheminių priemonių, kurių pagrindinis tikslas – tiesiog dezinfekuoti odos paviršių. Natūralias priemones pakeitus cheminėmis, sumažėjo ir muilo gamybos kaštai, tačiau jis prarado didelę dalį savo naudos. Todėl žmonės vis dažniau ėmė rinktis natūralios sudėties muilą, kurį visai nesudėtingai galima pasigaminti ir namuose.

 

Priemonės muilo gamybai

 

Muilą galima pasigaminti namuose ir atsižvelgiant į tai, kokio efekto tikitės – improvizacijoms ribų nėra: galite rinktis skirtingus kvapus, poveikius (pavyzdžiui, drėkinantis muilas, spuogelius gydantis, šveičiamasis ir t.t.). Ir žinoma svarbiausia – kad viskas bus natūralu ir neturės jokio neigiamo poveikio jūsų odai.

Priemonės, kurių jums reikės:

Indai – specialius indus pirkti tikrai nėra būtina, galima naudoti namuose randamus, svarbu, kad jie būtų atsparūs karščiui ir lengvai valomi.

Muilo bazė – ją įsigyti galite specializuotose parduotuvėse, ši bazė yra 100 procentų natūrali, be jokių dažų, kvapų, alergenų, todėl pridedant savo pasirinktus ingredientus, susikursite norimą muilą.

Formelės – galima įsigyti silikonines formeles ar tiesiog improvizuoti su tuo, ką randate namuose, pavyzdžiui, puodukais, indeliais ar tiesiog indeliais nuo jogurto.

Eteriniai arba kvapieji aliejai – kvapieji aliejai suteiks jūsų muilui norimą kvapą, o eteriniai aliejai suteiks odai papildomos naudos, pavyzdžiui, jei jūsų tikslas yra spuogelių gydymas – rinkitės eterinį arbatmedžių aliejų ir pan.

Baziniai aliejai – jie suteiks odai minkštumo, švelnumo, drėkins ją bei saugos. Rinktis galite iš daugybės egzotiškų aliejų rūšių, priklausomai nuo to, kokio efekto siekiate.

Įvairūs priedai – tai gali būti kavos tirščiai, jei norite pasigaminti šveičiamąjį muilą, medus, turintis papildomų antibakterinių savybių bei puoselėjantis odą – fantazijai ribų nėra, įvairūs natūralūs priedai ne tik praturtins muilą, bet ir suteiks unikalią išvaizdą.

Dažai – jei norite, kad muilas būtų įdomesnės spalvos, galite naudoti specialius natūralius vandens pagrindu kurtus dažus.

 

Muilo gaminimo eiga

 

  1. Paruoškite muilo bazę, mat įprastai ji yra pardavinėjama kietos konsistencijos, tad ją reikia supjaustyti nedideliais gabaliukais, sudėti į mikrobangų krosnelę, kad ištirptų. Tiesa, visus reikiamus ingredientus turėkite šalia, nes muilo bazė gana greitai stingsta.
  2. Stebėkite, kad muilo bazė neperkaistų, jos konsistencija turėtų priminti kisielių. Šildant mikrobangų krosnelėje 350 VAT karštyje užteks vos vienos minutės, kad bazė ištirptų iki tinkamos konsistencijos.
  3. Į jau ištirpusią bazę įdėkite vieną arbatinį šaukštelį pasirinkto aliejaus
  4. Įdėkite arbatinį šaukštelį eterinio arba kvapiojo aliejaus – jokiu būdu nedėkite abiejų, mat jiems abiem yra būdingas intensyvus kvapas, tad vietoje malonaus aromato muilo, pasigaminsite tokį, kurio kvapas gali suerzinti.
  5. Sudėkite dažus bei, jei pasirinkote, papildomus ingredientus ir viską gerai išmaišykite.
  6. Gautą masę supilkite į savo pasirinktas formeles ir leiskite muilui sustingti. Įprastai muilas sustingsta per 15-20min.
  7. Išimkite muilą iš formelės bei palikite jį dar parai nudžiūti tiesiog palikdami kambario temperatūroje.