Procesorius

Kompiuterio procesorius – kaip jį pasirinkti?

Vieni svarbiausių, kompiuterio greitį nusakančių, jo komponentų yra kompiuterio procesorius, RAM atmintis ir kietojo disko tipas. Gilinantis labiau, galima rasti ir daugiau kompiuterių specifikacijų, kurios nulems tam tikrų procesų greitį, tačiau eiliniam vartotojui į tai gilintis nereikėtų, nes tie smulkūs greičio padidėjimai bus neaktualūs. Todėl geriau aptarkime pagrindinį kompiuterio komponentą – procesorius ir jų skirtumus.

                  Kompiuterio procesorius yra bene svarbiausia jo dalis. Procesoriaus greitį dalinai nusako jo taktinis dažnis, tai yra, kokius greičiu procesorius gali atlikti veiksmus, skaičiavimus. Deja, šis dažnis negali būti be galo didelis ir greičiausiai nerasite procesoriau, kurio taktinis dažnis viršija 4 GHz: https://www.b-a.eu/c2084/Procesoriai. Priežastis ta, kad taip greitai dirbdamas procesorius tiesiog labai įkaistų ir beveik tiesiogine to žodžio reikšme, iškeptų. Tai negi procesorių greitis yra ribotas ir niekaip negalime nusipirkti greitesnio procesoriaus? Iš tiesų yra kiek kitaip. Šiais laikais, jei rinksitės procesorių, pastebėsite, jog skiriasi procesorių branduolių skaičius. Kuo jis padeda? Ogi visos kompiuteriui užduotos užduotys bus paskirstytos tarp branduolių ir taip bus sumažina apkrova vienam branduoliui, tuo pačiu sumažės ir procesoriaus įkaitimas, pagreitės kompiuterio darbas. Deja, viskas nėra taip paprasta. Procesoriaus branduolių išnaudojimą lemia ir programinė įranga. Vienos programos sugeba išnaudoti procesoriaus branduolius, o kitos vis tiek dirbs tik su vienu branduoliu, nors jų bus ir 8.

                  Tad kiek gi branduolių procesoriuje man reikia? Iškart pamirškite vieno branduolio procesorius. Rinkitės bent jau 2 branduolių komponentą. Tiek branduolių turėtų užtekti eiliniam kompiuterio vartotojui, kuris nežaidžia kompiuterinių žaidimų, neredaguoja video ar 3D failų. Dviejų branduolių procesoriaus užteks naršymui internete, kuriant MS Office programų failus. Taip sakant, 2 branduoliai yra pakankam kasdieniam vartotojui, kuris neturi didelių reikalavimų kompiuteriui.

                  4, 8, 16… kuo daugiau branduolių, tuo galingesnis procesorius, tuo didesnis jo greitis. Žinoma, tai priklauso ir nuo anksčiau straipsnyje išvardintų faktorių. Tačiau, jei mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus, dirbti su dideliais video failais, atsidaryti galingas vaizdų redagavimo ar kūrimo programas, rinkitės procesorių su kuo daugiau branduolių. Žinoma, didėjant branduolių skaičiui, procesoriaus kaina sparčiai auga. Tad išsirinkite aukso viduriuką tarp savo ketinamos skirti sumos ir reikalavimų kompiuteriui.

                  Kompiuterių procesorių rinkoje nesunkiai pastebėsite tokius žymėjimus kaip i3, i5, i7. Paprastai, kuo didesnis skaičius prie i raidės, tuo naujesnis, galingesnis yra procesorius kompiuteriui. Jei jūs atliekate paprastas užduotis, kaip minėjome aukščiau, galite rinktis ir i3 procesorių. Tačiau, jei norite redaguoti nuotraukas, vaizdo įrašus, pereikite prie i5. i7 procesoriai reikalingi daug resursų reikalaujančioms programoms, žaidimams. Tačiau neapsigaukite. Nors didžiąja dalimi i7 procesoriai lenkia i5, tačiau gali būti ir atvirkščiai. Todėl pasirinkę procesorių, palyginkite su kitu jūsų pasirinkime esančiu procesoriumi. Internete rasite nemažai šių komponentų palyginimų ir vertinimų.