kadastriniai matavimai

Geodezinių (kadastrinių) matavimų reikšmė ir istorija

kadastriniai matavimaiKalbant apie geodezinius darbus, paprastai galvojama apie konkrečios vietovės matavimus ir žemės paviršiaus planų rengimą. Tikslūs geodeziniai (kadastriniai) matavimai reikalingi sklypo dydžiui ir formai nustatyti, žemės valdos planams sudaryti. Be minėtųjų paslaugų negali būti vykdomas ir žemės pardavimas ar statybų darbai.

Atliekant geodezinius matavimus yra nustatoma konkrečių žemės paviršiaus taškų padėtis vienas kito atžvilgiu. Geodezininkų paslaugos reikalingos atliekant žemės matavimo darbus, rengiant topografines nuotraukas, planuojant statybos užduotis ar geodinaminius tyrimus. Minėtieji darbai būtini ir kalbant apie platesnio masto veiklas, pvz., atliekant valstybės kartografavimą, žymint sienų ribas ir t. t.

Vertinant istorinius šaltinius, geodeziniai darbai buvo pradėti taikyti prieš daugiau nei 6 tūkstančius metų. Egipto teritorijoje geodeziniai matavimai buvo naudojami, siekiant atnaujinti patvinusio Nilo sunaikintų žemės sklypų ribas. Mums įprastesni geodezijos darbai buvo vykdomi tik XVI amžiuje – šiuo laikotarpiu buvo matuojamos dvarų žemės ir sudaromi gana tikslūs Lietuvos bei Lenkijos žemėlapiai. Vėliau buvo sudaromi ir atskirų miestų žemėlapiai, teritorijų ribų planai.

Viena dažniausių geodezijos įmonių užduočių – tikslūs kadastriniai matavimai (arba geodeziniai matavimai). Šie darbai atliekami, norint padalinti, atidalinti ar sujungti žemės sklypus. Taip pat – atliekant amalgamaciją. Kadastriniai matavimai reikalingi ir žemę parduodant, ją nuomojant arba pagal panaudos sutartį suteikiant valstybinės žemės plotus, kurių ribų posūkio taškų bei riboženklių koordinatės nėra nustatytos valstybinėje geodezinių koordinačių sistemoje. Kadastrinius matavimus gali užsakyti tiek juridiniai, tiek fiziniai asmenys, norintys disponuoti savo nekilnojamuoju turtu ir žinoti konkretaus sklypo plotą bei ribas.

Kad būtumėte tikri atliekamų darbų kokybe, bendradarbiaukite tik su patikima ir patirtį turinčia bendrove, kuri gali užtikrinti aukščiausios kokybės paslaugas. Profesionalūs matininkai turi pateikti galiojančias licencijas ir dirbti su šiuolaikine matavimų įranga: lazeriniais tacheometrais, GPS imtuvais ir t. t. Be to, pasidomėkite, kaip bus vykdomi matavimai ir nepasitikėkite specialistais, negalinčiais atvykti į matuojamą žemės sklypą, kadangi per atstumą vykdomi darbai negali užtikrinti maksimalaus tikslumo. Primename, kad geodeziniai (kadastriniai) matavimo darbai gali pareikalauti gana daug laiko – konkretus įvykdymo terminas priklauso nuo bendrovės užimtumo, sklypo lokacijos vietos, žemės valdos dydžio ir reljefo sudėtingumo. Papildomo laiko pareikalaus ir reikalingų dokumentų tvarkymas. Kadastriniams matavimas įgyvendinti reikia pateikti matuojamo sklypo teisinę registraciją, detalųjį arba preliminarų sklypo planą, sklype esančių statinių kadastro pažymėjimus, sklypo įsigijimo dokumentą ir asmens tapatybę liudijančio dokumento kopiją.