Dekupažas

Dekupažas – tai neabejotinai viena iš populiariausių rankdarbių rūšių, kuriomis šiuo metu yra užsiimama. Dekupažą dar XII amžiuje atrado kinai, kurie ėmė įvairius daiktus namuose dekoruoti puošniais popieriaus karpiniais. Dekupažo technika buvo dekoruojama kone viskas: nuo įvairių dėžučių iki žibintų ar net langų. Vėliau šią techniką perėmė vokiečiai bei lenkai, kurie dekupažu ėmė dekoruoti baldus. Tačiau iki to laiko dekupažas nebuvo tiesiog namų šeimininkių rankdarbių rūšis, tam buvo samdomi specialūs meistrai.

XVIII-XIX amžiuje dekupažo techniką atrado moterys ir ji tapo itin populiaria rankdarbių rūšimi. Aukštuomenės damos taip pamėgo šią veiklos rūšį, kad negailėdavo šiam užsiėmimui nei laiko, nei lėšų. Tokios garsios istorinės asmenybės kaip Markizė de Pompadur ir Marija Antuanetė jautė didžiulę aistrą dekupažui.

 

Dekupažo eiga ir reikalingos priemonės

 

Dekupažo technikos pavadinimas yra kilęs iš prancūziško žodžio „decouper“, kuris reiškia „iškirpti“, ir atspindi visą technikos esmę – įvairių daiktų paviršiai dekoruojami popierinėmis iškarpomis.

Dekupažo pagrindas

Dekupažo pagrindu gali būti medis, akmuo, metalo paviršiai ar net stiklas. Glotnus paviršius turi būti specialiai pašiaušiamas naudojantis specialiomis priemonėmis, kad popierius geriau sukibtų su dekoruojamu paviršiumi.

Užsiimantys dekupažu yra itin pamėgę kraklė techniką, kurios dėka, dekoruojamas daiktas įgauna sendinto paviršiaus efektą. Tarp dažų sluoksnių tepama speciali priemonė, kuri sukuria skilinėjimo efektą.

Dekupažui reikalingos priemonės

Norint užsiimti dekupažu, svarbiausios priemonės, kurias reikia įsigyti, yra šios: akriliniai dažai, popierinės servetėlės, dekupažo klijai, akrilinis lakas, teptukai, kempinėlės, žirklės. Žinoma, vėliau, jau įgudus, galima įsigyti ir papildomų priemonių bei išmokti sudėtingesnių technikų, kuriomis galima kurti dar įspūdingesnius rankdarbius.

Akriliniai dažai – norimą daiktą pirmiausiai reikia nudažyti akriliniais dažais, savo pasirinkta spalva. Šie dažai puikiai tinka rankdarbiams bei dirbant namuose, mat jie yra visiškai bekvapiai. Dažant daiktą, naudokite kempinėles, dažus tepkite vienu tvirtu mostu (nedažykite tiesiog braukdami pirmyn ir atgal).

Popierinės servetėlės – iš jų bus kerpami paveiksliukai, kuriais bus dekoruojamas pasirinktas paviršius. Dažniausiai pasirenkama: popierinės servetėlės, ryžinės servetėlės ir specialus dekupažo popierius. Žinoma neretai dekupažui panaudojama ir laikraščiai ar žurnalai, tačiau turėkite omenyje, kad pasirinkus tokį popierių, matysis ant popieriaus esančios raidės ar nuotraukų fragmentai, tačiau neretai šis akcentas suteikia dirbiniui tik daugiau originalumo.

Dekupažo klijai – dekupažui reikia būtinai įsigyti specialius klijus, kurie yra bekvapiai, džiūsta žymiai greičiau nei įprasti, nesiraukšlėja ir su laiku neima keisti spalvos (kitos klijų rūšys su laiku pradeda geltonuoti). Klijus tepkite teptuku su švelniais šereliais.

Akrilinis lakas – šis lakas naudojamas jau užbaigiant dirbinį, galima rinktis blizgų arba matinį. Taip pat šis lakas yra bekvapis, tad puikiai tinka dirbti namuose. Laką tepkite storu teptuku, lėtais, stipriais judesiais. Nebraukykite pirmyn – atgal, nes taip susidarys oro burbuliukai.

 

Dekupažo eiga:

  1. Išsirinkus daiktą, kurį norėsite dekoruoti, nudažykite pasirinkta spalva, akriliniais dažais.
  2. Išsirinkite paveikslėlį, kuriuo norėsite dekoruoti.
  3. Pasirinktoje vietoje uždėkite iškirptą paveiksliuką ir atsargiais judesiais tepkite jį klijais, nuo piešinio centro.
  4. Palaukite kol klijai nudžius ir tada tepkite laku. Galite naudoti kelis lako sluoksnius, kuo jo daugiau bus, tuo dirbinys atrodys efektingiau.
  5. Jei pageidaujate išgauti sendinimo efektą, naudokite specialų laką, kuris susimaišęs su dažais, suformuos sutrūkimus.

 

 

Keletas patarimų pradedantiesiems:

  1. Jei dekupažu užsiimate pirmą kartą – rinkitės medį, mat su šiuo paviršiumi dirbti yra lengviausia.
  2. Pirmiems kartams verčiau rinkitės storesnį popierių, puikiai tiks žurnalas, bus lengviau dirbti, nes iš plono popieriaus ar servetėles iškirptas paveiksliukas gali nesunkiai plyšti.